Tag Archives: card game agai

white cards against humanity 594

white cards against humanity 594

Success at Community Games,
free cards against humanity

The Bennekerry/ Tinryland (B/T) team took top spot in the u10 and u14 competition with Myshall and Hackestown the respective runners up whilst Hacketstown took the County Title in the u12′s age group with B/T receiving silver.

18 teams took part in the County table Quiz (u14) and the Hacketstown team of Sarah Byrne, Ciara Lyons,
cards against humanity expansion, Roisin Hennessy Murphy, Kelly Hooper,
card against humanity, David Joyce, Ryan Byrne were announced winners with an incredible score of 96/100 and with last year’s winners Slaney Valley ( S/V) in second spot.

‘The County Games Director Liam Lyons was in shock at his team’s win, as it was eight years since they last won their only title in this competition,’ said spokeswoman Noreen Hynes.

‘Good luck to all in their next rounds.’

Art and model making resultsThere was a massive 222 entries in the county art competition in age groups u8 u16. The judges, well known artists and art teachers Jim Behan, Claire O’ Farrell, Simone Webb and Jillian Tierney had a difficult task but after much deliberation the winners are as follows.

Girls U8′s Ist Jill Murphy Myshall (M), 2nd Aiibhinn Doyle,Rathvilly (R), 3rd Maura Kavanagh St Lazerians ( St L), 4th Aoife Kavanagh Bennekerry/ Tinryland (B/T).

U10′s Ist Roisin Morrisey Ballon/Rathoe (B/R), 2nd Rachel McCullagh Bagenalstown, Joint 3rd Natalia Connolly Askea Edelle Morrissey (B/R). 4th Asling Byrne Slaney Valley (S/V).

U12′s Ist Allanah Walsh (B/T) 2nd Michelle Eustace (B/R) 3rd Caoimhe O’ Neill (St L) 4th Lia McCanny (B/T).

U14′s Ist Kirstie Maher (B/R), 2nd Jessica Byrne (B/R) 3rd Ava Thompson (ST L) 4th

U16′S Ciara Brennan (B/R).

Boys U8′s Ist Jake Nolan (S/V) 2nd Senan Ryan (B/T) 3rd Oscar Cowman (S/V) 4th Josh Brealy (B/T),
playing cards against humanity.

U10′s 1st Craig Kehoe Bagenalstown, 2nd Ross Dermondy (ST L),3rd Keelin Byrne (R) 4th Oran Dalton Tullow Grange.(T/G).

U12′s Ist Conor Nolan (T/G), 2nd Michael Nolan (M), 3rd Kyron Maher (B/R) 4th Paul Dermody (B/T)

U14′s 1sT Damian Burke (B/T), 2nd Cathal Dooley Graig, 3rd James Rooney(S/V), 4th Shane O’ Byrne (B/R).

Model Making; there was 22 entries in this competition and the results are as follows.

Girl’s U10 Ist Eimear Cowman (S/V) 2nd Eva Kilbride (Askea).

U12 Ist Louise Osborne (S/V), 2nd Aislin Cowman (S/V), 3rd Eimear Harrington (S/V) Joint 4th Aoife Hennessy Ciara McCabe both Myshall.

U14 Ist Grace Hennessy (S/V) 2nd Gillian Murray Myshall and U16′s Ist Charlotte Redmond (S/V).

Boy’s U10 Ist Diramuid O’Neill (Myshall) 2nd Tom Teacy (S/V).

U12′s Ist Stephen Carroll (S/V), 2nd Killian Nolan 3rd Conor Whelan both (B/T).

U14 Ist Niall Hackey (S/V) U16 Ist Matthew Osborne (S/V).

The standard in both the Art and Model Making was so high that all judges community games committee are in the process of trying to get the entries displayed in Carlow Town to illustrate how talented the children of Carlow are. All first places winners will represent the County in the National Finals in Athlone in May.

The next forthcoming events are Tag rugby on Sunday 17th in Ardattin and the Talent Competition in Presentation College on Friday 15th. Reminder to all winning teams to date, birth certs need to with Liam Lyons by 17th Feb at the latest.

buy cards against humanity 739